wtorek, 23 września 2014

Film w telewizorze widziałam :-)

 Cytat dnia:
Co z serca to nie z głowy :-)

     Wraz z jesienią coraz więcej dobrości tv daje, rozpieszczając mnie mocno,
i to nawet w dość rozsądnych godzinach pieszczot tych dostarczać raczy ;-)

"Pussy kontra Putin"


    "Pussy kontra Putin" - świetny dokument o bohaterskim zespole PUSSY RIOT, tym razem produkcji brytyjskiej. Bardzo ciekawie zrealizowany grający na emocjach i wart obejrzenia jeszcze nie raz.
Więcej materiałów dotyczących zespołu i jego działalności http://dropbears.com/p/pussy_riot/


"Poznań 56" - Filip Bajon

    Wielkim i miłym zaskoczeniem był dla mnie obejrzany wczoraj  "Poznań 56". Nie wiem jak to się stało, że nie słyszałam wcześniej o tym filmie, wszak nakręcony był w 1996 roku, słabo chyba musiał być reklamowany, a jest naprawdę bardzo dobry.
  Wspaniali aktorzy, muzyka prze genialna (Michał Lorenc), świetne kręcenie, nastroju dodaje bw.
Szczególnie ujął mnie utwór podczas, którego Darek maluje sobie twarz.
Młoda Kulesza, Żebrowski i Więckiewicz nadają dodatkowego smaczku :-) Rola chłopca (Darka) genialnie zagrana przez Arkadiusza Walkowiaka.
    Aż znów zachciało mi się przeczytać "Kalamburkę" Musierowicz i jej opis wydarzeń  poznańskich.

"Poznań 56" - cały film


Motyw przewodni


"Debiutanci" - reż. Mike Mills

 Grają tam nie tylko aktorzy ale i polskie plakaty. Cóż ja mogę więcej napisać skoro znalazłam opis śliczny, pozostaje mi wstawić cytat tylko.


"Debiutanci / Beginners inspirowany polską sztuką współczesną.
  W kinach możemy oglądać film Mike Mills’a „Debiutanci” (Beginners).
W uroczej opowieści o tym co ważne w życiu, o odwadze i miłości oraz różnicach i podobieństwach między pokoleniami grają Ewan McGregor (Oliver), Christopher Plummer (Hal ojciec Olivera), metafizyczna Mélanie Laurent (Anna) i  ... polskie plakaty.
Film przywodzi na myśl obrazy Kieślowskiego, Woody Allen,a, „Smoke” Paula Austera i Wayne Wanga, a momentami, ze względu na sposób portretowania bohaterów Requiem dla snu Darrena Aronofsky’ego. Może zachwycić, ale są też tacy, którzy wyjdą z kina.
Uważnemu, polskiemu widzowi nie umknie fakt, że w filmie zagrały polskie plakaty.
Fani reżysera wiedzą, że jest on też uznanym artystą plastykiem. W filmie „Beginners” umieścił wiele osobistych wątków. Najważniejszy dotyczy relacji pomiędzy ojcem i synem. Oliver grany przez Ewana McGregora tak jak reżyser jPlakat filmowy est artystą. Ściany jego filmowego mieszkania zdobią polskie plakaty. (W przeciwieństwie do naszych debiutujących aktorek, nie zostały wycięte). W salonie możemy zobaczyć reprodukcję plakatu Andrzeja Krajewskiego do filmu "Siedem razy kobieta", w sypialni plakat "Wielka majówka" Marii Ihnatowicz.
W ten sposób Mike Mills daje wyraz miłości do naszej sztuki współczesnej, a szczególnie do Polskiej Szkoły plakatu, która od lat czterdziestych naszego wieku jest uznawana za szczególnie mocną dziedzinę rodzimej sztuki.
Jest szansa, że nasi widzowie, którzy wybiorą się na film „Beginners” nie tylko przeżyją ucztę filmową, ale też powiększą grono fanów polskiej sztuki."
http://artmarket.blox.pl/2011/08/Debiutanci-Beginners-inspirowany-polska-sztuka.html 






"Attenberg" - reż. Athina Rachel Tsangari 
 


"Attenberg"-  określony jako dramat, ale ja odbieram go jak dramat psychologiczny.
Film niesamowicie zakręcony, długo byłam przekonana, że to kino skandynawskie, a tu niespodzianka, greckie :-)  Grecki "Kieł" jest podobnie szalony, w końcu reżyserka ta sama :-)

    Główna bohaterka to baczny obserwator, poznaje świat, siebie, otaczających ją ludzi, widzi jak przedmiotowo traktowana jest śmierć, sex, życie.
 Film niezwykły, muszę obejrzeć ponownie, w większym skupieniu tym razem, a nie biegając od projektora do innych spraw :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz