sobota, 23 lipca 2022

Portulaka- roślina nieznana, wszędobylski chwast i roślina lecznicza

Portulaka, surowa 

W 43g produktu:

kalorie - 9 kcal
węglowodany
- 1,5 grama
białko
0,9 g
tłuszcz
0,2 g  


           Jest to dzika roślina, uważana nawet za chwast. Pochodzi z Azji, gdzie od tysiącleci jest używana ze względu na właściwości lecznicze i spożywcze.
          Portulaka jest bogatym źródłem kwasów omega-3, ma uznane zastosowanie w leczeniu problemów sercowo-naczyniowych, gdyż działa na utrzymanie równowagi całkowitego cholesterolu.

             W 100 g portulaki znajdziemy aż 350 mg kwasu linolowego (omega-3).

Roślina ta jest również bogata w witaminy A, B i C oraz sole mineralne, wykazujące właściwości moczopędne, oczyszczające, przeciwbólowe, przeciwglikemiczne i przeciwkrwotoczne. 

           W medycynie ludowej portulaka stosowana jest również w leczeniu wymiotów, biegunek oraz w walce z hemoroidami. Jego plaster ze świeżych liści jest bardzo przydatny w łagodzeniu ukąszeń owadów, a także w walce z trądzikiem, ze względu na jego działanie przeciwzapalne i oczyszczające miejscowo.

Właściwości: moczopędne, zmiękczające, przeciwzapalne, przeczyszczające i przeciwzapalne.

Wskazania: Sok z liści działa zmiękczająco i regenerująco, stosowany miejscowo na stany zapalne, oparzenia, egzemy i wypadanie włosów.

Portulaka jest skutecznym lekarstwem na schorzenia wątroby, pęcherza moczowego i nerek.

      Wykazuje dobre wyniki przeciwko szkorbutowi. Gotowanie ma działanie moczopędne i zwiększa wydzielanie mleka.Stłuczone łodygi i liście nałożone na oparzenia łagodzą ból. Stosowane na rany ułatwiają gojenie.

Składniki aktywne: kwas szczawiowy, sole potasu (azotan, chlor i siarczan) (1% w roślinie świeżej i 70% w roślinie suchej), pochodne katecholamin (noradrenalina, DOPA i dopamina w wysokich stężeniach), kwasy omega 3.

Właściwości lecznicze: moczopędne, przeczyszczające, odrobaczające, przeciwszkorbutowe, udrażniające, żółciopędne, oczyszczające, zmiękczające, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbakteryjne.

 

     

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz