niedziela, 31 lipca 2022

Klitoria ternateńska - Butterfly Pea (Clitoria ternatea)

            Klitoria ternateńska to pnącze osiągające długość do 6 metrów, znana jako groszek motylkowy, wieloletnia roślina zielna z rodziny Fabaceae.
            W ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ ma potencjalne zastosowania zarówno we współczesnej medycynie i rolnictwie, jak i jako źródło naturalnych barwników spożywczych i przeciwutleniaczy.
C. ternatea była od dawna uprawiana jako roślina pastewna. 


 

     Kulinarnie do przygotowywania potraw i napojów, można użyć korzeni, listków, strąków i kwiatów, które rozsławiły tę roślinę. 
Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów (antocyjanów) są stosowane jako barwnik i są szeroko wykorzystywane w wielu narodowych kuchniach.
    W Malezji ich ekstrakt jest wykorzystywany w produkcji kleistego ryżu o nazwie kerab.
W Birmie kwiaty zawija się w cieście i smaży,
w Tajlandii wytwarza się z nich niebieski syrop znany nam jako dok anchan.
W Australii możecie kupić Ink Gin, jego jasno-niebieski kolor powstaje w wyniku infuzji kwiatów.

    W Europie ręcznie zbierane i suszone kwiaty są używane do przygotowania niebieskiej herbaty. Ma ona magiczną moc. Po zalaniu gorącą wodą otrzymamy napój koloru niebieskiego przechodzący w turkusowy, dodając kilka kropli cytryny uzyskamy kolor fioletowy, za to duża ilość cytryny sprawi, że woda będzie w kolorze różowym.

    W medycynie tradycyjnej szeroko stosowana jako suplement wzmacniający funkcje poznawcze i łagodzący objawy licznych dolegliwości, w tym gorączki, zapalenia, bólu i cukrzycy.  
   
Ze względu na zawartość triterpenoidów, glikozydów flawonowych, antocyjanów, steroidów i innych substancji, niebieska herbata ma właściwości nootropowe, antystresowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe i uspokajające.
    Dlatego pomaga mózgowi w naturalny sposób kontrolować funkcje umysłowe i fizyczne, łagodzi poczucie lęku, napięcie i drżenie, działa jako stabilizator nastroju, zapobiega napadom padaczkowym, uspokaja i relaksuje. Jest również stosowany w leczeniu bezsenności i łagodzeniu chronicznego zmęczenia.

Niebieska herbata dobrze sprawdza się w przypadkach przewlekłego zapalenia oskrzeli, kaszlu i przeziębienia, pozytywnie wpływa na wydalanie (jako diuretyk )oraz na układ trawienny. Medycyna indyjska zaleca jej stosowanie, na przykład, przy nadkwasowości przewodu pokarmowego lub zaparciach. Posiada właściwości hemostatyczne. Może być stosowana do zatrzymywania krwawienia, jest dobrym środkiem do oczyszczania krwi lub detoksykacji.

Na uwagę zasługuje jej działanie przeciwzapalne, zdolność spowalniania naturalnego starzenia się komórek oraz, między innymi, wspomaga witalność skóry i włosów. Kwiaty klitorii z powodzeniem mogą być stosowane w leczeniu trądziku, w dawnych czasach dobrze sprawdzały się w leczeniu krost. Ludzie cierpiący na artretyzm na pewno docenią ulgę, jaką przynoszą w bólu stawów.

Niektóre badania dostrzegają potencjał niebieskiej herbaty w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby. Dzięki swojej zdolności do hamowania przyswajania glukozy z potraw, dobrze sprawdza się u diabetyków.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz