czwartek, 29 sierpnia 2013

Zioła wrotycz i nawłoć

Suszenie ziela

Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek


Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek

Wrotycz - tanacetum vulgare 

Roślina wieloletnia dorastająca do 120cm wys., silnie pachnąca, gorzka, nieco kamforowa w smaku.

Surowiec:
liście i kwiaty (koszyczki) wrotyczu.
- liście zbiera się od maja do sierpnia, 
- kwiaty od lipca do sierpnia, ewentualnie do września. 
Należy je suszyć szybko, krótko, a skutecznie ;-)

Skład chemiczny:
liście i kwiaty zawierają olejek eteryczny w ilości ok. 1-2%, a w nim tujon (ok. 60-70%) i izotujon, borneol, kamforę, pinen, tujol, tanaceton i salwiol; ponadto goryczkę - tenacetynę -0,19%, garbniki, flawonoidy (kwercetynę, luteolinę), kumaryny, kw. galu­sowy, kw. askorbowy i sole mineralne.

Właściwości:
Wyciągi z wrotyczu są silne i pewne w działaniu. 
Działają przeciwrobaczo, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, pierwotniakobójczo, silnie żółciopędnie, napotnie (bardzo silnie), przeciwgorączkowo, moczopędnie, nasennie (silnie), uspokajająco, (bardzo efektywnie), przeciwbólowe, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, nasercowo (zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego i zwalniają rytm serca), rozkurczowo, odtruwające; wzmagają produkcję śliny, soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego; pobudzają apetyt i regulują trawienie; wpływają na gospodarkę hormonalną; regulują miesiączkowanie i metabolizm oraz wypróżnienia. Znakomite wyniki lecznicze uzyskałem przy pomocy naparu z wrotyczu w przypadku grypy i przeziębienia. Jeżeli wrotycz zastosuje się szybko to wyleczenie nastąpi po 3-4 dniach kuracji.
Wrotycz jest alternatywą dla sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów. Regulują miesiączkowanie. Zwiększają ukrwienie narządów płciowych i nasilają odczuwanie wrażeń seksualnych. Przedłużają efekt doznań płciowych. Znoszą  bóle głowy, bóle miesiączkowe, kolki.  


Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek

Sytuacja podejścia do leczniczych właściwości wrotycza zmieniła się od 1980 roku kiedy to z nieznanych przyczyn opierając się o dużą zawartość szkodliwego w nadmiarze tujonu wojnę temu zielu wypowiedział nestor polskim zielarzy A. Ożarowski w swej książce "Rośliny lecznicze" /współautor/. 
              Ponieważ uczynił to nie tylko w odniesieniu do tej rośliny dla części zajmujących się zielarstwem uznawany jest za wątpliwy autorytet w dziedzinie ziołolecznictwa. Doskonałą pracę w odmitologizowaniu tak szkodliwego działania tujonu we wrotyczu odgrywa H. Różański. 
Wskazuje on iż wrotycz jest zielem o działaniu pewnym, silnym i bardzo wielostronnym. 
             H.Różański podkreśla, że taki zakres działania i jego pewność czyni z wrotyczu bardzo dobry surowiec jako że zawiera sporo składników stosowanych w nowoczesnym lecznictwie uzyskiwanych z drogich roślin egzotycznych.

Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek


Napar: 
2 łyżki kwiatów lub ziela zalać 2 szkl. wrzącej wody; odsta­wić na 20 minut; przecedzić. 
Pić 2-3-4 razy dz. po 100 ml; dzieci ważące 20-25 kg - 28-35 ml, 30-35 kg - 42-50 ml, 40-45 kg - 57-64 ml, 3-4 razy dz. 
W ostrych stanach (wysoka gorączka, pasożyty układu pokarmowego) wypić 150 ml naparu 3 razy dz. lub 1 raz dz. - 200 ml na czczo. Stosować do płukania włosów, przemywania skóry, płukanek i okładów.

Nalewka wrotyczowa: 
1 szkl. ziela lub kwiatów zalać 500 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. 
Zażywać 3 razy dz. po 2 łyżeczki lub stosować zewnętrznie do przemywań i pędzlowań.
We włosy wcierać nalewkę 2 razy dz. po czym nakryć je folią na 3 godz., umyć szamponem i wypłukać w mocnym naparze wrotyczowym.


Intrakt wrotyczowy:
pół szkl. świeżych liści lub kwiatów zalać 300 ml alkoholu 40-70% o temp. wrzenia; wytrawiać 10 dni; przefiltrować. 
Zażywać 3 razy dz. po 5-10 ml w 50 ml wody.


Olej wrotyczowy:
pół szkl, świeżego ziela lub samych kwiatów (w ostateczności mogą być i suche) zalać 150 ml oleju lub oliwy i temp. 60 stopni C; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. 
Stosować do wcierań leczniczych (nacierać całe ciało, oprócz głowy) przy chorobach zakaźnych, przeziębieniu, zmarznięciu, zapaleniu mięśni, nerwów i ścięgien oraz przy stawobólach i nieżytach układu oddechowego.


Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek


Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek



Nawłoć – Solidago

              Napar z nawłoci to dobry środek moczopędny, przeciwkamiczy, oczyszczający nerki, odtruwający i czyszczący krew zarazem. Jak najbardziej polecam osobom mającym tendencje do kamicy moczowej i zakażeń układu moczowo-płciowego, ponadto przy przeroście gruczołu krokowego. Nawłoć jest bezpieczna, można pić kilka szklanek naparu dziennie.
             Nawłoć przyśpiesza ustępowanie obrzęków kończyn na tle niedomogi krążenia, odkaża układ moczowy, zapobiega powstawaniu kamicy moczowej. Łagodzi kaszel. Wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu oraz wielu chorób skóry wywołanych zaburzeniami przemiany materii. 

Napar:
1 łyżka na szklankę wrzątku, odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml.. Warto domieszać do yerba mate i herbaty zielonej, parzyć w ekspresie przelewowym i pić jako środek moczopędny i czyszczący krew.
             W kosmetyce napar z nawłoci może posłużyć do przemywania skóry łojotokowej, z trądzikiem młodzieńczym, zapaleniem mieszków włosowych, trądzikiem różowatym i z mokrymi wypryskami. Zmniejsza i oczyszcza pory. Rozjaśnia cerę. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające.

Wyciąg alkoholowy: 
Ze świeżego lub suchego surowca.
100 g ziela rozdrobnionego zalać 400 ml gorącego alkoholu 40%, wytrawiać 14 dni, przefiltrować.
Zażywać 3 razy dziennie po 5-10 ml lub 1 raz dziennie mały kieliszeczek.

Wyciąg z nawłoci na winie:
100 g świeżego lub suchego ziela zalać 450 ml ciepłego wina wytrawnego czerwonego, dodać 50 ml wódki czystej 40%, odstawić na 2 tygodnie, przecedzić. Pić po 30-50 ml 1 raz dziennie.
 Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, przeciwnadciśnieniowo i przeciwmiażdżycowo, poprawiająco na trawienie i krążenie wieńcowe, ponadto jako depurativum (środek czyszczący krew) i diureticum (moczopędnie).

Napar z nawłoci może posłużyć do przemywania skóry łojotokowej, z trądzikiem młodzieńczym, zapaleniem mieszków włosowych, trądzikiem różowatym i z mokrymi wypryskami. Zmniejsza i oczyszcza pory. Rozjaśnia cerę. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające.

Oryginalna wielkość po kliknięciu w obrazek

Cytaty ze stron  oraz publikacji doktora H. Różańskiego
http://rozanski.li/?page_id=1228

Dr. Henryk Różański
http://ovobiovita.com/?p=43




8 komentarzy:

  1. Dziękuję za informacje, których szukałam - tutaj znalazłam pigułkę wiedzy :)
    serdecznie pozdrawiam - Beata

    OdpowiedzUsuń
  2. życzę udanych zbiorów ziołowych :)

    OdpowiedzUsuń
  3. esencja,praktyczna wiedza podana w tabletce zdrowia

    OdpowiedzUsuń
  4. Warto dodać, że nawłoć jest pomocna w walce z nadciśnieniem, a mojej partnerce w znakomity sposób likwiduje obrzęki na stopach. Ponadto łagodzi nadmierne wzdęcia :) Cała reszta dotycząca nawłoci i wrotycza się zgadza. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za praktyczne i bardzo użyteczne informacje. Szczególnie o rzekomo trujących właściwościach wrotyczu, które do tej pory skutecznie mnie odstraszały.
    Poza tym czego się tutaj dowiedziałam, warto dodać że wrotycz jest również stosowany z powodzeniem w ogrodnictwie.
    Wystarczy zalać wiązkę ziela (ok. 300g) 10 l wody i zostawić na 24h.
    Można podlewać lub opryskiwać rośliny zaatakowane przez opuchlaka. Myślę że będzie też skuteczny na inne trudne do wyplenienia szkodniki.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawe, do oprysków jeszcze nie używałam :)

      Usuń