wtorek, 18 sierpnia 2015

Kawa "parzona" na zimno, czyli Cold Brew Coffee


Cytat dnia:
To o czym milczysz w kolce obrośnie i wróci z podwójną siłą.


Kawa Cold Brew Coffee idealna na upalne dni


      Cold Brew jest łagodne i nie ma gorzkiego posmaku. Doskonale nadaję się jako baza do kawy mrożonej lub po prostu jako napój.
      Jeśli zamierzasz schłodzić się w gorący dzień i napić się dobrej kawy, to Cold Brew będzie idealne. Jeśli szukasz sposobu na łagodną filiżankę przyjemności, jest to doskonała metoda na jej przygotowanie. Przygotowanie Cold Brew jest bardzo proste. Ogólnie zostawiasz zmieloną kawę w wodzie przez 8, 12 lub więcej godzin, a następnie ją odcedzasz.
     Otrzymujesz w ten sposób koncentrat kawowy, który nadaje się do spożycia przynajmniej przez tydzień. Czego więcej chcieć? Zalety tego sposobu przygotowania zimnej kawy według mnie są następujące:
  1. Jest to sposób prosty.
  2. Przygotowana tak kawa jest mniej kwaskowa, co wiele osób uzna za korzystne dla żołądka.
  3. W każdej filiżance takiej kawy jest więcej kofeiny w porównaniu do kawy parzonej.
  4. Metoda Cold Brew pozwala przygotować kawę mniej gorzką, co podkreśla jej łagodny smak.
  5. Dzięki Cold Brew, pojawia się inna paleta smaków kawy. Bez typowej goryczy, uwydatniają się owocowe, czekoladowe, waniliowe i inne nuty smakowe. Nawet jeśli lubisz kawę parzoną, ta przygotowana na zimno zapewni Ci wspaniałą odmianę
Najlepsze proporcje to 1/3 szklanki mielonej kawy na 1 szklankę wody.

  • 1 i 1/3 szklanki świeżo mielonej kawy. Osobiście wolę ziarna średnio palone;
  • 4 szklanki wody.
  1. Wlej wodę i wsyp kawę do prasy francuskiej lub słoika. Dobrze wymieszaj. Przykryj i pozostaw w temperaturze pokojowej na minimum 8 godzin lub maksymalnie 24 godziny.
  2. Umieść filtr do kawy w drobnym sitku nad odpowiednio pojemnym naczyniem. Powoli przecedź ją przez filtr. W ten sposób otrzymasz koncentrat.
  3. Koncentrat trzymaj w lodówce. Przed podaniem rozcieńcz według preferencji. Najpopularniejsze proporcje to jeden do dwóch (1/3 koncentratu do 2/3 wody). Aby uzyskać mocniejszą kawę, wymieszaj koncentrat z wodą w stosunku 1/1.
Koncentrat można przechowywać przynajmniej przez tydzień. Otrzymana ilość kawy: 4 szklanki koncentratu (co wystarczy przynajmniej na 8 szklanek kawy).

Żródło
https://swiezopalona.pl/blog/kawa-cold-brew-idealna-na-upalne-dni
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz