https://www.youtube.com/watch?v=Hi_wW9kDZUo
czwartek, 30 listopada 2023
sobota, 25 listopada 2023
Pocieszający kremowy napój zimowy
2 szklanki mleka
1/4 szklanki cukru
2 żółtka
1/3 łyżeczki wanilii
szczypta soli
gałka muszkatołowa
Do małego rondelka wlej mleko, połowę cukru i doprowadź do wrzenia.
W międzyczasie zmiksuj żółtka, sól i wanilię z pozostałą ilością cukru.Gdy mleko zacznie wrzeć, zdejmij z ognia i dodaj niewielką ilość do masy jajecznej. Natychmiast ją zmiksuj.Dodaj resztę mleka i dobrze wymieszaj.
Przelej do dwóch kubków i posyp gałką muszkatołową
Ciesz się smakiem!
piątek, 13 października 2023
Smocza łuska -
https://www.knitcroaddict.com/mini-crocodile-stitch-crochet-bag/?fbclid=IwAR1segQlr9qoB-oE7T8VPgP2ntEKm-5S6jdxz9otc4STRwJJ8tRQ93LoL8s
wtorek, 26 września 2023
poniedziałek, 25 września 2023
sobota, 23 września 2023
piątek, 15 września 2023
czwartek, 14 września 2023
środa, 13 września 2023
niedziela, 10 września 2023
czwartek, 7 września 2023
niedziela, 3 września 2023
Gotowanie na gazie: Placuszki pomidorowe
piątek, 1 września 2023
czwartek, 31 sierpnia 2023
wtorek, 29 sierpnia 2023
środa, 23 sierpnia 2023
Czapka-dynia Sonnentaler: 03. French
Sonnentaler: 03. French: Kürbis* Chapeau Bébé Taille : Le bonnet devrait convenir à un tour de tête d’environ 39 cm. Fil utilisé : Moins d’une pelote de Gedifra...
poniedziałek, 21 sierpnia 2023
niedziela, 13 sierpnia 2023
piątek, 11 sierpnia 2023
piątek, 4 sierpnia 2023
środa, 26 lipca 2023
czwartek, 6 lipca 2023
niedziela, 2 lipca 2023
Asymetryczna chusta na drutach
Asymetryczna chusta na drutach
https://www.snufflebean.co.uk/knit-a-super-quick-easy-asymmetrical-shawl/?utm_content=cmp-true
sobota, 24 czerwca 2023
wtorek, 23 maja 2023
środa, 17 maja 2023
wtorek, 16 maja 2023
czwartek, 11 maja 2023
sobota, 6 maja 2023
piątek, 5 maja 2023
Misugaru
Misugaru to proszek składający się z wielu ziaren, które zostały prażone i zmielone na proszek. Ziarna te są często mieszanką jęczmienia, owsa, komosy ryżowej, słodkiego ryżu, brązowego ryżu, soczewicy, soi, prosa, fasoli adzuki i innych zbóż . Koreańczycy często piją go jako pożywny napój i zamiennik posiłku.
Najlepsza część? Jest niskokaloryczny , zdrowy , bezkofeinowy i pełen składników odżywczych, kwasu foliowego i wapnia .
To oldschoolowy, tradycyjny koreański napój. Wielu Koreańczyków pije to, aby schudnąć, ponieważ zapewnia sytość na długi czas.
Właściwie piję to często po treningu, kiedy mam ochotę na miłe, sycące latte – pełne mleko z łyżką misugaru, pełnotłuste mleko i trochę banana. Dzięki temu jestem pełny do obiadu.
Jak to jest serwowane?
Klasycznym sposobem na to jest zmieszanie 2-3 łyżek Misugaru z odrobiną zimnego lub gorącego mleka i dowolnego słodzika (zazwyczaj miodu). Dodaj trochę lodu, jeśli podajesz go na zimno lub podawaj jako gorącą, kojącą latte. Mmmm.
Lub jako polewa do lodów lub patbingsu.
Składniki:
Klasyczna Latte Misugaru
-
2-3 łyżki misugaru
-
1 szklanka mleka
-
Słodzik do wyboru (miód, cukier, mleko skondensowane, banan, syrop cukrowy itp.)*
Bicz Misugaru Dalgona (opcjonalnie)
-
1/4 szklanki wody
-
1/4 szklanki cukru
-
1 białko jajka
-
1,5 łyżeczki Misugaru
Instrukcje:
Misugaru Latte
-
W shakerze lub blenderze wymieszaj wszystkie składniki. Dostosuj misugaru i słodzik do smaku.
-
Podawać na ciepło lub na zimno (dodać kostki lodu). Dodatkowo możesz podawać z batem Misugaru dalgona (przepis poniżej)!
Bicz Misugaru Dalgona (opcjonalnie)
-
Stwórz Misugaru Latte, ale nie dodawaj słodzika do tej bazy latte, ponieważ bicz Dalgona Misugaru będzie bardzo słodki. Odłożyć na bok.
-
Przygotuj Dalgona Whip: W średnim garnku zagotuj 1/4 szklanki wody z 1/4 szklanki cukru. Na średnim ogniu mieszaj, aż powstanie syrop (często mieszaj!).
-
Mikserem ręcznym ubić 1 białko jajka. Po uformowaniu się sztywnych szczytów dodaj odpowiednią ilość syropu cukrowego i kontynuuj ubijanie białek. Dodaj 1,5 łyżeczki Misugaru, jednocześnie ubijając białka. Po zgęstnieniu odstawić na bok.
-
Dodaj ten bicz na wierzchu Misugaru latte i wymieszaj, gdy będziesz gotowy do picia!
Uwagi:
Jeśli dodajesz Misugaru Dalgona Whip, NIE dosładzaj tej bazy latte, ponieważ bat Dalgona będzie bardzo słodki! Bicz Dalgona Misugaru nie będzie tak gęsty jak klasyczna Kawowa Dalgona ze względu na teksturę Misugaru. Nadal gęstnieje i będzie smaczny!
wtorek, 2 maja 2023
En stickmanikers loggbok: Ljusblå spets
poniedziałek, 1 maja 2023
niedziela, 30 kwietnia 2023
Kremowa pasta z tuńczykiem
Pasta
jest przepyszna na chrupiących gorących tostach,
kremowa, pachnąca skórką z cytryny, lekko kwaskowa, sam tuńczyk bardzo delikatnie
wyczuwalny, a miałam obawy, że ryba będzie tu bardzo wyraźna.
tuńczyk w puszce - 200 g
twarożek lub ser śmietankowy - 100-150 g (np. serek kremowy Twój Smak)
sól, mielony czarny pieprz - do smaku
cukier - szczypta
sok z cytryny - 1 łyżka
skórka z cytryny - 0,5 łyżeczki
sobota, 29 kwietnia 2023
piątek, 28 kwietnia 2023
czwartek, 27 kwietnia 2023
wtorek, 25 kwietnia 2023
sobota, 22 kwietnia 2023
piątek, 21 kwietnia 2023
środa, 19 kwietnia 2023
KARAAGE
Tajemnica tkwi w tym, żeby panierka była chrupiąca, a wnętrze soczyste. Klucze do tej tajemnicy są cztery: udka, imbir, mąka ziemniaczana i podwójne smażenie.
3 udka z kurczaka
Marynata:
2 zmiażdżone ząbki czosnku
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka sake (opcjonalnie)
1 łyżka świeżo utartego imbiru
1 łyżeczka oleju sezamowego
1 łyżka ponzu (opcjonalnie)
Sól, świeżo zmielony pieprz - szczypta
Shichimi Togarashi (opcjonalnie, jeśli ktoś lubi na ostro)
Mąka pszenna – ¾ szklanki
Mąka ziemniaczana (skrobia) – ¾ szklanki
Olej nadający się do smażenia w wysokiej temperaturze (ja używam rzepakowego, nie jest idealny).
Głęboki rondel z grubym dnem albo frytkownica.
Majonez (najlepiej japoński Kewpie, ale może być każdy inny czyli Kielecki 😊 Innych majonezów nie uznaję 😉)
Shichimi togarashi
Dwie ćwiartki cytryny
Opcjonalnie różne sosy do moczenia – ponzu, sezamowy, orzechowy. Jaki lubisz 😊
Przygotowanie
Kurczaka pozbawić kości i chrząstek, ale zostawić skórę (ważne!), pokroić na niewielkie 3-4 cm kawałki tak, żeby do jak największej ilości kawałków przylegała skóra. Posypać solą, pieprzem i shichimi togarashi. W misce wymieszać wszystkie składniki marynaty, dodać pokrojonego kurczaka i wymieszać. Odstawić na minimum godzinę, ale można i na noc.
Panierowanie zaczynamy od mąki pszennej – otaczamy każdy kawałek najpierw w mące pszennej, później w mące ziemniaczanej.
Strząsamy delikatnie nadmiar mąki.
Olej rozgrzewamy do około 160 stopni i powoli wrzucamy kilka kawałków, które smażymy około półtorej minuty. Oleju ma być tyle, żeby kurczak swobodnie w nim pływał.
W zależności od wielkości naczynia, w którym smażymy ilość na dwie osoby powinno się smażyć w 2-3 partiach. Jak kurczak będzie lekko złoty (trzymamy się bardziej koloru panierki niż dokładnego czasu smażenia), wyciągamy, odstawiamy na ręcznik papierowy albo kratkę, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu. Czekamy aż lekko przestygnie.
Ostrożnie zbieramy resztki mąki z naczynia do smażenia po każdej turze. Po pierwszym smażeniu całej partii oczyszczamy olej z resztek – najlepiej przelać przez metalowe sitko, które zatrzyma wszystkie pozostałości panierki.
Przed drugą częścią smażenia podgrzewamy olej do około 170 stopni i wrzucamy usmażone wcześniej kawałki na nieco krócej, niż za pierwszym razem. Panierka ma być brązowa, ale nieprzesadnie. Zazwyczaj drugie smażenie trwa około minuty. Trzeba pilnować 😊
Smażymy partiami, odkładając usmażone porcje na papierowy ręcznik. Kiedy całość jest już usmażona, przekładamy na talerze wyłożone papierem wchłaniającym tłuszcz. Podajemy z ćwiartką cytryny i majonezem posypanym shichimi togarashi. Plus ewentualnie inne sosy do maczania kawałków kurczaka.
Uwagi dodatkowe
Ilość podana w przepisie wystarcza na dwie osoby. Jeśli chcecie, żeby coś zostało na drugi dzień, to z tej ilości raczej na to nie liczcie 😊 Trzeba zwiększyć proporcje. Kurczak karaage jest najlepszy na gorąco (mój język i podniebienie wielokrotnie z tego powodu cierpiały). Ale znakomicie smakuje też na zimno – do lunch boxa, do sałatki albo po prostu jako przekąska. Proporcje składników marynaty oczywiście można zmieniać – ja lubię czosnek, niektórzy w ogóle go do karaage nie dodają. I mimo, że na co dzień nie znoszę imbiru, to nie wyobrażam sobie kurczaka w tej wersji bez świeżo utartego imbiru. To jedyne danie, do którego go używam.
YAKITORI
KURCZAK YAKITORI – JAPOŃSKI POMYSŁ NA SZASZŁYKI Z KURCZAKA
Marynata yakitori to specjalny sos, który sporządzany jest na bazie składników takich jak cukier, mirin, sake i shoyu. Smaczną marynatę możemy w prosty sposób przygotować również z połączenia 100 ml miodu, 100 ml sake, 100 ml tradycyjnego sosu sojowego oraz jednego, zgniecionego ząbku czosnku. Mięso na yakitori należy moczyć w marynacie przed wstawieniem go na grilla. Yakitori zwykle serwowane jest na słono lub na słodko-słono. W przypadku wersji słonej, do głównej przyprawy dodaje się większą ilość soli.
Yakitori – sposób przygotowania
Jak przygotować pyszne i domowe yakitori? Zwykle potrawę tą przygotowuje się krok po kroku. Przede wszystkim mięso, które ma zostać nadziane na szaszłyki powinno być pocięte na niewielkie kawałki, o mniej więcej jednolitym kształcie. Następnie mięso zostaje nadziane na patyki do szaszłyków. Do grillowania zazwyczaj używany jest węgiel drzewny, gdyż wytwarza on wysoką temperaturę i daje wysokie płomienie, jednocześnie wydzielając niewielką ilość pary wodnej. Popularne przyprawy, jakie dodawane są by nadać yakitori wyjątkowego smaku, to pieprz cayenne, shichimi, japoński i czarny pieprz oraz wasabi.
Szaszłyk w japońskim stylu
Yakitori to przysmak, który podbił serca nie tylko Japończyków, ale i smakoszy japońskiej kuchni z całego świata. Ten nieskomplikowany posiłek pozwala w krótkim czasie stworzyć wariację na temat prostego dania, która dostosowana jest do naszych kulinarnych upodobań.